"Jak Jeżyk z Prosiaczkiem Boga...

"Jak Jeżyk z Prosiaczkiem Boga szukali i co z tego wynikło" Helge Nyncke, Michael Schmidt-Salomon

Ostatnie sztuki w magazynie
25,00 zł

 

"Jak Jeżyk z Prosiaczkiem Boga szukali i co z tego wynikło" to najprawdopodobniej pierwsza na świecie ateistyczna książeczka dla dzieci. W Niemczech ukazała się w 2007 r. i wywołała małą rewolucję. Ministerstwo ds. Edukacji i Rodziny wstrzymało jej dystrybucję, uzasadniając to szkodliwym wpływem treści książki na wychowanie dzieci. Bajeczka o żyjących pod jednym dachem w szczęściu i przyjaźni Jeżyku i Prosiaczku ma duży potencjał wywołania także w Polsce poważnej debaty publicznej na tematy, które nie od dziś poruszają i dzielą nasze społeczeństwo. Prosiaczek i Jeżyk żyją sobie szczęśliwie w małej chatce, ciesząc się każdą wspólnie spędzoną chwilą. Pewnej nocy ktoś przykleja na ścianie ich domku plakat z napisem "Kto nie zna Boga, temu czegoś brakuje!". Przyjaciele bardzo się zasmucają, byli przecież dotąd przekonani, że mają wszystko, czego potrzeba do spełnionego życia. Postanawiają więc wyruszyć w świat w poszukiwaniu owego tajemniczego Boga. Na temat przygód, jakie czekają naszych małych bohaterów na Górze Świątyń, nie powiem w tym miejscu ani słowa więcej. Zdradzę tylko, że skłóceni ze sobą rabin, biskup i mufti, których Prosiaczek z Jeżykiem spotykają kolejno w religijnym labiryncie, wydają się im w równym stopniu zwariowani. A morał z tej bajki jest taki: Kto nie zna Boga, ten go nie potrzebuje.

Książeczka niemieckich autorów, Michaela Schmidta-Salomona i Helge Nyncke, jest napisana nie tylko ujmująco, mądrze i z dużą dozą humoru, jest to jednocześnie najbardziej zuchwała z wszystkich wydanych dotąd książeczek dla dzieci! Czegoś takiego jeszcze nie było: otwarta krytyka religijności przeniesiona bezpośrednio do dziecięcych pokoi; obnażenie judaizmu, chrześcijaństwa i islamu jako systemów na wskroś absurdalnych ? opowiedziane językiem zrozumiałym nawet dla sześciolatków. To nie przypadek, że w Niemczech książeczka ukazała się jednocześnie z niemieckim wydaniem bestselleru Richarda Dawkinsa "Bóg urojony", wszak historia Jeżyka i Prosiaczka to swego rodzaju Dawkins dla najmłodszych. Dawkins przełamał tabu dotyczące nazywania religii niedorzecznością, filozof Schmidt-Salomon oraz ilustrator Nyncke posunęli się o krok dalej: przełamali zakaz przekazywania tej oczywistości dzieciom. Prawdopodobieństwo wybuchu ostrych protestów wśród wierzących jest niemałe. Muzułmanie z całą pewnością poczują się dotknięci tym, że w meczecie pojawia się właśnie mały prosiaczek, wszak dla tego typu "świństewek" nie okazują oni cienia wyrozumiałości. Niewątpliwie książeczka zrani też uczucia religijne chrześcijan i żydów, ale z tym autorzy liczyli się od samego początku. Uprawianie oświecenia, a więc nazywanie rzeczy po imieniu, w oczywisty sposób rani uczucia religijne - twierdzi Schmidt-Salomon. Ale czy nie powinniśmy jednak okazywać więcej wyrozumiałości? Nie. - odpowiada autor. Czymże bowiem są "zranione uczucia religijne"? To konglomerat lęku przed utratą własnej wiary, urażonej dumy i potrzeby wzięcia odwetu na rzekomych szydercach. To nie są wartości, które należy chronić. Przeciwnie! Kto stara się nie krzywdzić "uczuć religijnych", czyni z nich swego rodzaju, znajdujące się pod ochroną zabytki, jest to na dłuższą metę działanie fatalne w skutkach. Wydawca książeczki obiecuje "Frajdę dla małych i dużych, dla wszystkich, którzy mają własne zdanie". To prawda, bajeczka dostarczy sporo radości nie tylko dzieciom, lecz także wielu dorosłym, w gruncie rzeczy jest ona bowiem "dywersyjnym komiksem". Schmidt-Salomon widzi jeszcze inną możliwość zastosowania swojej historyjki, mianowicie jako apteczki pierwszej pomocy dla podenerwowanych rodziców: "Wyobraźmy sobie, że nasze dziecko po powrocie ze szkoły opowiada niestworzone rzeczy o ´dzieciątku Jezus´ i obserwującym nas na każdym kroku ´miłującym Bogu´. Cóż mają począć w tej niezręcznej sytuacji bezwyznaniowi rodzice? To proste: Wziąć do ręki książeczkę o Jeżyku i Prosiaczku i przeczytać ją wspólnie z dzieckiem! To pomaga! [...]

Andrzej Lipiński

Michael Schmidt-Salomon urodził się w 1967 roku w Trewirze. Niemiecki filozof, autor, publicysta, muzyk i działacz ateistyczny. Rzecznik i współzałożyciel Fundacji Giordano Bruno. Mieszka na Pogórzu Eifel ze swoją ?post-rodzinną? rodziną (z trójką dorosłych oraz pięciorgiem dzieci, w tym dwójką własnych). Silnie zaangażowany w działalność humanistyczną i antyreligijną w obszarze niemieckojęzycznym. W Polsce ukazała się książka jego autorstwa pt. Humanizm ewolucyjny (Dobra Literatura, Słupsk 2012), w maju 2013 r. ukaże się również nakładem wydawnictwa Dobra Literatura książka pt. Poza dobrem i złem. 

Helge Nyncke, rocznik 1956. Z zawodu projektant (designer). Autor, ilustrator i pomysłodawca licznych podręczników szkolnych, książek, gier oraz filmów animowanych dla dzieci a także esejów krytycznych, scenariuszy i tekstów kabaretowych dla dorosłych. Projektuje obiekty artystyczne i upiększa nimi szpitale dla dzieci. Ojciec czworga dzieci oraz niezliczonych idei. Mieszka i pracuje w Mühlheim nad Menem.  

Brak opini

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

Produkt dodany do ulubionych

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. dowiedz się więcej.